8 filmov, ktoré by mal vidieť každý milovník áut

Motorické filmy sú neoddeliteľnou súčasťou kinematografie už od nepamäti aj napriek tomu, že sa vo väčšine prípadov nejedná o kritikmi oceňované snímky. My sa však v tomto blogu pozrieme na 8 z nich, ktoré by mal vidieť každý milovník vône spálených gúm a burácajúcich motorov.

 

60 sekúnd (Gone in 60 seconds)

 

 

Čo by to bol za zoznam autičkárskych filmov, ak by v ňom nefiguroval azda najznámejší z nich. Spočiatku nenápadný film, ktorý však vďaka hviezdnemu obsadeniu (z mnohých môžeme menovať napríklad Nicholasa Cagea alebo Angelinu Jolie) a dnes už ikonickému Mustangu Shellby GT500 z roku 1967, známeho ako Eleanor. Vedeli ste však, že film z roku 2000 mal svojho rovnomenného predchodcu natočeného v roku 1974, ktorý slúžil ako predloha. Aj keď si uvedomujeme, že tento brilantný film videl pravdepodobne každý z vás, je dobré si ho pripomenúť a prípadne pozrieť znova.

 

Hodnotenie

ČSFD: 70%

IMDb: 6,5 

 

Le Mans ’66 (Ford vs Ferrari)

 

 

Najnovší film z tohto zoznamu, ktorý sme mali možnosť v kinách vidieť v minulom roku. Jedinečný príbeh motoristickej legendy Carrolla Shelbyho a jazdca Kena Milesa nám odhalí rivalitu medzi automobilovým gigantom, značkou Ford a talianskou stajňou Ferrari. Táto snímka je nezameniteľnou jazdou ako pre milovníkov vône benzínu, tak aj pre priaznivcov kvalitných filmov, nakoľko si v ňom príde na svoj naozaj každý. Dej vás pohltí od prvých minút aj vďaka famóznym hereckým výkonom Matta Damona a Christiana Balea.

 

Hodnotenie

ČSFD: 91%

IMDb: 8,2 

 

Rivali (Rush)

 

 

Keď v roku 2013 prišiel tento filmy do našich kín, milovníkov motoršportu si okamžite získal. Po množstve motoristických filmov nám totiž odkryl pozadie jedných z najznámejších pretekov – Formula F1. Aby toho však nebolo málo, tvorcovia nám naservírovali rovno jeden z najsilnejších príbehov motoristického sveta, a to rivalistu Jamesa Hunta a Nikiho Laudu. Pokiaľ ste tento strhujúci film ešte nevideli, mali by ste tak urobiť čo najskôr.

 

Hodnotenie

ČSFD: 90%

IMDb: 8,1

 

Séria Rýchlo a zbesilo (Fast and Furious)

 

 

Kto by nepoznal svetoznámu sériu Rýchlo a zbesilo, ktorá si našla  svojich fanúšikov po celom svete. Môžu za to predovšetkým prvé diely, ktoré boli plné pouličných pretekov, vyšperkovaných áut a strhujúcej hudby. Ruku na srdce, komu z vás sa pri tejto sérii nevybaví zosnulý Paul Walker a jeho Nissan Skyline GT-R 34. Nám teda rozhodne áno. Aj napriek tomu, že približne od 5 časti tejto série nabrali filmy inú atmosféru, medzi publikom si táto filmová séria stále dokázala nájsť svojich priaznivcov, ale aj množstvo odporcov. 

 

Tajný závod (The Gumball Rally)

 

 

Aby sa v našom zozname nenachádzali iba filmy z posledných 20 rokov, zaradili sme sem aj túto klasickú komédiu z roku 1976. Film pojednává o každoročnom tajnom závode z východného pobrežia Spojených štátov na západné pobrežie, v ktorom neplatia žiadne dopravné predpisy a ktorý sa odohrává za plnej premávky. Núdza nie je ani o zaujímavé charaktery jednotlivých postáv a ešte zaujímavejšie automobily. Táto oddychová komédia by vám rozhodne nemala újsť a ak ste ju ešte nevideli, mali by ste to napraviť čo najskôr.

 

Hodnotenie

ČSFD: 75%

IMDb: 6,3 

 

Baby driver

 

 

Keď sa divákom ponúkli prvé ukážky tohto filmu, asi len málo kto čakal tak úspešný počin režiséra Edgara Wrighta. Čo stojí za jeho úspechom? Zaujímavý dej, herecké obsadenie hlavnej postavy, poriadna dávka automobilových naháňačiek a jednoznačne jedna z najlepších otváracích scén nielen v rámci motoristických filmov, ale filmov celkovo. Už prvé minúty jednoznačne ukazujú, že počas tohto filmu sa nudiť nebudete a že to bude poriadna jazda. A to doslova. No a geniálny výber soundtrackov k tomuto filmov je už len pomyselnou čerešničkou na torte tohto filmu z roku 2017.

 

Hodnotenie

ČSFD: 72%

IMDb: 7,6

 

Bullittov prípad (Bullitt)

 

 

Bullittov prípad pri svojej premiére dňa 17. októbra vypredal kiná takmer na celom svete. Steve McQueen a Ford Mustang GT z roku 1968 je receptom na úspech tohto akčného filmu. Spomínaný Ford Mustang sa stal takou ikonou, že v roku 2018 priniesla automobilka Ford na autosalón v Detroite nový Ford Mustang práve vo verzii Bullitt. Okrem toho sa Mustang, ktorý v tomto filme šoféroval Steve McQueen sa tento rok vydražil za rekordných 3,74 milióna dolárov, čím sa stal jedným z najdrahších Mustangov v histórii.

 

Hodnotenie

ČSFD: 78%

IMDb: 7,4

 

Taxi

 

 

Na záver sme si nechali azda najznámejší a najrýchlejší taxík na svete, biely Peugeot 406. Asi len málo kto z vás by bol povedal, že tento film má už 22 rokov, no aj napriek tomu má isté čaro, vďaka čomu je možné ho pozerať dookola a nikdy neomrzí. Svoju zásluhu na tom má určite jedinečný humor, akčné automobilové naháňačky a aj samotná postava Daniela, ktorý svoje auto miluje viac než čokoľvek na svete. Vedeli ste, že pri výrobe tohto filmu bolo použitých až 110 áut, pričom väčšina z nich bola zničená? To rozhodne nie je malé číslo.

 

Hodnotenie

ČSFD: 76%

IMDb: 7,0

 

Seriálový bonus: Initial D

 

 

Pokiaľ milujete rýchle autá, jazdu bokom a animované filmy či seriály, Initial D je pre vás to pravé orechové. Jednotlivé diely vás vnesú do sveta nelegálnych závodov, ktoré sa väčšinou odohrávajú na cestách japonských hôr. Všetky cesty, na ktorých sa v tomto seriáli pomyselne pália gumy, majú aj svoju skutočnú predlohu. 

 

Hodnotenie

ČSFD: 88%

IMDb: 8,4

 

Dúfame, že sa vám náš zoznam páčil a prinášame vám aj niekoľko filmov, ktoré sa nám už do zoznamu nezmestili. V komentároch na soc. sieťach nám však môžete napísať, ktorý film z automobilového prostredia patrí k vašim najobľúbenejším.

 

Filmy, ktoré sa do užšieho zoznamu nedostali: Mad max, Senna, Need for Speed, Lúpež po taliansky,